وفاداری به برند

وفاداری به برند

وفاداری به برند. شناسایی برند. تعهد به برند چیست؟ اهمیت وفاداری به برند.

وفاداری به برند، یک مفهوم بسیار مهم و کلیدی در مباحث بازاریابی می باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که حفظ 5 درصد از مشتریان در 14 صنعت که مورد مطالعه قرار گرفتند، سودی معادل 25 تا 95 درصد برای شرکت  در پی داشته است. علاوه بر این مشخص شده است که هزینه بازاریابی و تبلیغات برای جذب مشتریان جدید بسیار بیشتر از هزینه حفظ مشتریان فعلی است. از این رو امروزه در مورد استراتژی های حفظ و نگهداری مشتریان وفادار تحقیقات زیادی صورت می پذیرد.

در این مقاله قصد داریم در خصوص وفاداری به برند توضیحات لازم را ارائه دهیم. به همین منظور عناوین زیر در خصوص وفاداری به برند مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

تعریف وفاداری به برند
وفاداری به برند. شناسایی برند. اهمیت وفاداری به برند. تعهد به برند چیست؟

تعریف وفاداری به برند

وفاداری به برند یا Brand Loyalty به این معنا است که مصرف کننده  از میان یک سری محصولات مشابه در بازار همیشه محصول یک شرکت خاص را انتخاب می کند. در حقیقت مشتری به برندهای دیگر اعتماد ندارد و تا زمانی که برند مورد نظر او در دسترش قرار داشته باشد از خرید کالاهای دیگر شرکت ها امتناع می کند.

وقتی وفاداری به برند ایجاد گردد حتی با وجود کالاهایی با قیمت و کیفیت مناسب تر، مشتری وفادار باز هم  همان برند خاص را انتخاب می کند. در این حالت مشتریان آن کسب و کار را فقط به خاطر خودش دوست دارند. برای مثال می توان از طرفداران شرکت اپل در آمریکا نام برد که به خاطر علاقه خود به این شرکت، علامت تجاری آن را روی بدن خود خالکوبی می کنند.

اهمیت وفاداری به برند

وفاداری مشتریان به برند نقش مهمی در ایجاد سود و منافع طولانی مدت ایفا می کند. مشتریان وفادار با کمال میل حاضر به پرداخت مبلغ بیشتر برای کسب مزایا و کیفیت برند مورد نظر خود می باشند و سازمانها می توانند با کمک آنها در برابر شرایط موقعیتی و تلاشهای سایر رقبا برای به دست آوردن بازار مقاومت نمایند.

البته باید توجه داشت وفاداری به برند با کسب رضایت مشتری متفاوت است. اگر چه کسب رضایت مشتری در وفادار ماندن او به برند تاثیر بسیار زیادی دارد اما پژوهشگران دریافته اند که بسیاری از مشتریان راضی هرگز برای خرید مجدد بازنمی گردند. در این مقاله به زوایای مختلف وفاداری به برند پرداخته خواهد شد.

عوامل موثر بر وفاداری بر برند چیست
شناسایی برند. اهمیت وفاداری به برند. وفاداری به برند. تعهد به برند چیست؟

دلایل اهمیت وفاداری به برند

در ادامه به سه دلیل مهم در خصوص اهمیت وفاداری به برند می پردازیم و هرکدام را به طور کامل شرح خواهیم داد.

1- فروش بیشتر

 افزایش وفاداری مشتریان به برند باعث افزایش تکرار خرید از برند و ثبات در فروش می گردد. در چنین شرایطی شرکت به خوبی می تواند  در محیط رقابتی دوام بیاورد .

2- توانایی افزایش قیمت

هرچه وفاداری به برند افزایش یابد، مشتریان نسبت به افزایش قیمت حساسیت کمتری نشان خواهند داد. در حقیقت مشتریان برای خرید محصول از برند مورد نظر خود حاضر به پرداخت مبلغ بالاتری هستند زیرا ارزشهای خاصی را در آن مشاهده کرده اند. این مورد در رستوران ها نیز کاربرد زیادی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی باشگاه مشتریان رستوران را مطالعه نمایید.

3- حفظ مشتری

با کسب رضایت مشتری و حفظ مشتریان قبلی نیاز به جذب مشتریان جدید کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده اند که جذب مشتریان جدید نسبت به حفظ مشتریان قبلی نیاز به هزینه به مراتب بیشتری دارد.

دلایل اهمیت وفاداری بر برند
Brand loyalty. اهمیت وفاداری به برند. وفاداری به برند. تعهد به برند چیست؟

عوامل موثر بر افزایش وفاداری مشتریان

در ادامه به عوامل موثر بر افزایش وفاداری مشتریان می پردازیم و هریک از این عوامل را توضیح خواهیم داد. در هر قسمت در صورت ابهام و یا سوال می توانید با کارشناسان رکاما تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی های ایشان بهره مند شوید. همچنین مطاله ی مقاله ی برنامه وفاداری مشتری نیز توصیه می شود.

1- تعهد سازمانی

امروزه انتظارات مشتریان از برندها تغییر بسیاری کرده است. برای افزایش وفاداری مشتریان به برند از کسب و کارها انتظار می رود به جلب نظر و رضایت گروه های خاص از افراد نیز توجه داشته باشند. برخی از افراد به دلیل این که یک برند خاص را با عقاید خود همسو می بینند به آن وفادار می مانند.

هم سو بودن برند با عقاید افراد در موفقیت کسب و کارهای کوچک و محلی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. برای نمونه می توان به شرکت هایی اشاره نمود که برای تولید مواد غذایی از محصولات اولیه یک محل خاص استفاده می کنند. افراد آن منطقه بالطبع گرایش بیشتری به مصرف تولیدات این شرکت خواهند داشت.

در مورد کسب و کارهای بزرگ  می توان از شرکت هایی  نام برد که در زمینه تهیه محصولات ارگانیک فعالیت دارند. امروزه مردم تمایل بسیاری به خرید چنین محصولاتی نشان می دهند.

2- فعال بودن در شبکه های اجتماعی

امروزه فعالیت مداوم شرکت ها در فضای مجازی و پاسخگویی آنها به مشتریان از این طریق نقش مهمی در افزایش وفاداری مشتری به برند ایفا می کند. شرکت ها با حضور مستمر  در این شبکه ها به مشتریان نشان می دهند به آنها و نظراتشان اهمیت می دهند و بدین ترتیب مشتری احساس می کند جزئی از خانواده آن کسب و کار می باشد.

3- خاطره انگیزی

اگر شرکتی دارای سابقه چندین ساله است، نباید از این فرصت غافل شود. محصولاتی که برای افراد به یادآورنده خاطرات کودکی هستند، مورد توجه قرار می گیرند. با استفاده از تکنیک های تبلیغات و بازاریابی باید آن خاطرات را زنده کرده و در مشتریان حس همبستگی ایجاد نمود.  

4- ایجاد اعتماد

با ایجاد اعتماد در مشتری هم میزان علاقه مندی او به محصولات شرکت و هم میزان فروش افزایش پیدا می کند. با اگاهی دادن به مشتریان در مورد کار تخصصی در شرکت و ایجاد اعتماد در انها وفاداری مشتریان به برند  به میزان زیادی افزایش خواهد یافت.

5- تخفیف و فروش ویژه

این عامل به عنوان یکی از بزرگترین دلایل افزایش وفاداری مشتریان به برند محسوب می شود. دادن پاداش به مشتری برای خرید او باعث ایجاد یک تجربه خاطره انگیز در وی  و به وجود آمدن یک رابطه برد-برد  دوسویه بین برند و مشتری خواهد شد. در این موارد مشتری احساس می کند که وفاداری او برای شرکت ارزشمند است و به این برند وفادار خواهد ماند.

6- ارائه خدمات مستمر به مشتری

ارائه خدمات مستمر و باکیفیت به مشتری بی شک مهمترین عامل در جلب رضایت مشتری و وفادار ماندن او به یک برند خاص است. ارائه چنین خدماتی به مشتریان، مسئول بودن در قبال کالا یا خدمات فروخته شده و رفتار توأم با احترام و صداقت با انها باعث تبلیغ دهان به دهان شرکت توسط مشتریان و  توسعه کسب و کار خواهد شد.

در صورت نیاز برای مشاوره جهت راه اندازی باشگاه مشتریان برای افزایش وفاداری به برند می توانید با کارشناسان رکاما تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی های مشاورین بهره مند شوید. همچنین خواندن مقاله ی چه کسب و کارهایی به باشگاه مشتریان نیاز دارند توصیه می شود.

بازدیدها: 103

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *